1. Przed pierwszą wizyta:
Określ cel wizyty oraz swoje oczekiwania. Napisz mi w mailu czego ma dotyczyć nasza konsultacja oraz jakie masz oczekiwania. Na tej podstawie będziemy mogli wspólnie ustalić priorytety oraz etapy naszej współpracy.
2. Pierwsza wizyta:
Po umówieniu spotkania otrzymasz ode mnie formularz oraz dzienniczek żywieniowy wraz z instrukcją jak go prowadzić. Jego uzupełnienie pozwoli mi zapoznać się z Twoimi nawykami żywieniowymi, ilością, porcjami i czasem spożywanych przez Ciebie posiłków oraz produktami, których używasz na co dzień w swojej diecie. W formularzu będą też pytania o Twoją historie medyczną, choroby przewlekłe, alergie, nietolerancje pokarmowe, napisz też jakie leki i suplementy przyjmujesz na stałe. Określ w formularzu swoje preferencje kulinarne, lubiane i nielubiane produkty. Skrupulatne i szczere uzupełnienie tej części formularza będzie miało wpływ na tworzenie indywidualnego planu żywieniowego i pozwoli uniknąć nielubianych przez Ciebie produktów, dzięki temu dieta będzie przyjemna i smaczna. W formularzu znajdziesz też pytania o stosowane wcześniej diety i ich skutek. Zapoznam się też w nim z Twoim trybem życia i aktywnością fizyczną, przez co będę mogła lepiej dopasować zalecenia i stworzyć plan działania. Formularz oraz uzupełniony dzienniczek wyślij mi na maila, najpóźniej 3 dni przed planowaną konsultacją. Jeśli konsultacja odbywa się w formie on-line podpisz formularz własnoręcznie i odeślij skan lub zdjęcie na adres mailowy: a.krajewska.dietetyk@gmail.com
3. Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań dołącz je do formularza. Przydatne w naszej współpracy będą:
*Morfologia krwi
*Lipidogram
*Próby wątrobowe
*Kwas moczowy
*Glukoza na czczo
*Badania hormonów tarczycy
(TSH, FT3,FT4,anty-TPO)
*Ferrytyna
*Witamina D metabolit 25OH
Najczęstsze obawy przed wizytą u dietetyka:
1. „Zostanę skrytykowany za mój dotychczasowy sposób odżywiania się i nawyki.”
Nie musisz obawiać się krytyki z mojej strony, jestem po to żeby pomóc Ci w zmianie nawyków i nauczyć Cię zdrowego stylu życia i zasad odżywiania. Pomogę zlokalizować błędy w Twoim sposobie żywienia, wspólnie znajdziemy ich przyczynę i zaplanujemy plan działania który poprawi Twój stan zdrowia i nauczy Cię zdrowej relacji z jedzeniem. Nauczysz się, że planowanie zdrowej diety nie jest
nieosiągalne, a z czasem okaże się, że wcale nie jest takie trudne. Jestem profesjonalistą i moim celem jest pomoc, a nie krytyka.
2. ,, Na diecie będę ciągle głodny”
Plan żywieniowy układam indywidualnie do pacjenta z uwzględnieniem jego zapotrzebowania energetycznego oraz odpowiedniego zbilansowania wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na podstawie m.in. formularza uwzględniam też odpowiednią podaż energii związaną z pracą zawodową i aktywnością fizyczną. Plany żywieniowe nie są dietami głodówkowymi, ale odpowiednio zbilansowanymi posiłkami. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, jesteśmy w stałym kontakcie.
3. „Na diecie będę musiał jeść rzeczy, których nie lubię”
Pamiętaj, że plan żywieniowy układany przeze mnie jest indywidualny, w formularzu możesz napisać mi o produktach, których nie lubisz oraz o tych które bardzo lubisz, dzięki temu plan żywieniowy może być dostosowany do Twoich preferencji żywieniowych i smakowych. Dzięki temu dieta może być przyjemna i smaczna. Im dokładniej wypełnisz formularz żywieniowy tym przyjemniejsza będzie Twoja dieta.
4. „ Na diecie będę musiał spędzać dużo czasu w kuchni i gotować skomplikowane potrawy”
Plan żywieniowy ma na celu edukację żywieniową oraz budowanie zdrowych nawyków. Zdrowe posiłki wcale nie są trudne do przygotowania i nie wymagają od nas zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Większość przepisów w planie żywieniowym nie zabierze Ci dużo czasu, jadłospis zawiera też jasne instrukcje dotyczące przygotowania posiłków i pokazuje orientacyjny czas ich przygotowania. Przekazuje Ci też listę zakupów, które będą Ci potrzebne do komponowania posiłków, ilości produktów podane są też w miarach domowych np. szklanka, łyżka więc na pewno każdy sobie poradzi.